Sada kada je iOS prešao na sasvim novu verziju, u raznim člancima možete naići na izraz „clean install“ (čista instalacija). Mi ćemo vam u ovom članku pokušati objasniti što je to te čemu služi.
Što je to čista instalacija?
Postavljanje sasvim novog iOS uređaja obično izgleda ovako: 1) kupite uređaj u dućanu; 2) uključite ga, prođete instalacijska pitanja, sredite osnovne postavke, prijavite se svojim Apple ID-om (ili ga izradite svoj račun); 3) mirno ga i sretno koristite dok ne dođe vrijeme da ga zamijenite novim.
Sve je to divno i krasno, ali Apple prilično redovito izbacuje nadogradnje, s time da jednom godišnje izbaci sasvim novu verziju sustava, što znači da je došlo do značajnih promjena. Ipak, prilikom nadogradnje nikada ne bi trebalo doći do gubitka podataka: najveća boljka kroz koju korisnici prolaze jest nemogućnost korištenja uređaja dok se proces nadogradnje ne dovrši. Na kraju imamo potpuno nov sustav. Ono osnovno i dalje stoji: sve je isto, aplikacije, postavke, zvukovi, wallpaperi, sve.

U teoriji, ako ste 2013. godine kupili iPhone 5s s iOS-om 7, sve postavke koje ste namjestili prije četiri godine mogle su ostati netaknute sve do danas i novog iOS-a 11. Međutim! Neke se nadogradnje u principu slažu jedna na drugu. Može se dogoditi da imamo ostatke starog sustava, koji – u ekstremnim slučajevima – mogu uzrokovati anomalije, greške i slične probleme. To se ne događa često, ali događa se.
Ovdje na scenu stupa Clean Install. To u principu znači da u potpunosti obrišete čitav iOS sa svog uređaja, uključujući sve mrvice, a potom instalirate trenutnu verziju iOS-a, kao da ste upravo kupili novi uređaj. Sve što će vam ostati jest vaš Apple ID te podaci sinkronizirani na iCloudu, ali sam sustav bit će nov-novcat, kao da je upravo sišao s Foxconnove proizvodne trake.
Najbolji način da vam objasnimo razliku između klasične i čiste instalacije jest pomoću sljedeće slike. Klasična je instalacija kao kada imate papir kojeg ste išarali, pa ćete ga sada cijelog izbrisati te nastaviti crtati na sada – gotovo u potpunosti – čistom papiru. S druge strane, Clean Install je kao da ste uzeli čisti i netaknuti komad papira te na njemu počeli crtati. Postoje razlike između te dvije stvari.

Kada je u pitanju instalacija novog iOS-a, na vama je da odlučite koliko ćete često nadograđivati sustav, ako uopće hoćete. Nema drugog pravila osim toga. Neki ljudi svaku veću nadogradnju sustava provedu čistom instalacijom, a postoje i razlozi zašto to raditi. Za početak, to je odličan osjećaj. Također, tako ćete morati proći kroz sve postavke pa ćete otkriti što se sve promijenilo i nadopunilo. Konačno, to je odlična prilika da očistite svoju galeriju, izbrišete aplikacije koje nikada ne koristite, riješite se starih kontakata i sl. Ima to svoju čar te podsjeća na veliko čišćenje.
Što ostaje?
iCloud pohranjuje mnogo toga, pa kada se prijavite svojim Apple ID-om, najvažnije će se stvari opet vratiti (pod uvjetom da ste namjestili sinkronizaciju).
- Fotografije
- Podaci iz aplikacije Health (samo od iOS-a 11 nadalje)
- Aplikacije koje ste kupili i preuzeli neće se samo učitati, ali App Store čuva podatke o njima, pa ih možete ponovno preuzeti
- Svi dokumenti pohranjeni na iCloud Driveu
- Oznake i lozinke na Safariju
- Događaji u kalendaru
- Podsjetnici
- Bilješke
- Kontakti
- iBook knjižnica
- Elementi Walleta (poput check-in vaučera)

Što će se izgubiti?
Ukratko, sve što nije na gornjem popisu. Primjerice:
- Sve vaše postavke
- Podaci pohranjeni na aplikaciji Health na iOS-u 10 i starijim sustavima
- Sve fotografije koje niste sinkronizirali na iCloud Photo Library ili My Photo Stream
- Sve aplikacije (i podaci koje niste sinkronizirali preko njih)
- Sve poruke (nadolazeća iOS 11 nadogradnja dodat će sinkronizaciju poruka, ali to nije bila opcija u trenutku pisanja ovog članka)
- Sva glazba i zvona dodana preko iTunesa
- U slučaju iPhonea: svi backupi Apple Watcha
Kako je provesti?
Ako i dalje želite proći kroz ovaj proces, trebate učiniti sljedeće:
- Napravite backup za svaki slučaj (po mogućnosti s enkripcijom kako biste zaštitili svoje zdravstvene podatke).
- Instalirajte novi sustav na uobičajeni način.
- Odite na Settings > General > Reset, te odaberite opciju „Erase All Content and Settings“.
- Unesite svoju lozinku ako vas sustav to zatraži, odgovorite na pitanja i sl.
- Pričekajte da se proces dovrši.
- U određenom trenutku tijekom procesa instalacije, odaberite opciju „Set Up as New iPhone“.
- Nakon toga, sve je na vama: sami odlučujete o postavkama, preuzimanju aplikacija i sl.

Ako ne želite prolaziti kroz sve ovo, ali i dalje želite malo osvježiti stvari, srednji put bio bi da jednostavno vratite na posljednji backup nakon što obrišete sve s uređaja. Međutim, ovako ćete opet vratiti stvari koje možda niste željeli zadržati. Doduše, ako ovo radite kako biste popravili neku grešku, na ovaj biste način u tome mogli uspjeti.
Za kraj, još samo jedan savjet: cijeli proces ponovnog postavljanja uređaja može dugo trajati. Možete provesti i do pola dana igrajući se s postavkama na svom mobitelu ili tabletu, dok sve ne bude kako želite. Dobro je to imati na umu te odraditi ovaj proces kada znate da vam uređaj neće trebati.